Dursun Çağlayan

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı

İstanbul İl Başkanı

HDP’den istifa edip BBP’ye geçti” şeklindeki 06.12.2022’de bazı haber sitelerinde çıkan karalama amaçlı ve yalan içerikli haberlerin yer aldığını maalesef üzülerek görmekteyiz. Başta şahsıma, partime ve köklü teşkilatımıza yönelik bu mesnetsiz ifadelere yer veren haber görünümlü iftira metnine ilişkin bu açıklamayı yapmayı uygun görmekteyiz.

Bahse konu olan “HDP’den istifa edip BBP’ye geçti” şeklindeki iddialar gerçek değildir. Haber görünümlü bu iftira metninde adı geçen sayın Dr. Haydar Dulkadiroğlu ile ilişkim, İstanbul Trabzon Federasyonu Başkanlığı görevime dayanmaktadır. Kendisi, benden önceki İstanbul Trabzon Federasyonu Başkanıdır ve bu sebeple federasyonda da danışmanım olarak hizmet vermektedir. Ancak kendisinin BBP ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Yalan haberde iddia edilen haberin aslına gelince; 2012 yılında iktidarın yürüttüğü ve kamuoyunda “Çözüm Süreci” olarak adlandırılan sürece ülkemizde birçok aydın, STK yöneticisi, sanatçı, fikir ve düşünce insanı kendilerince destek vermişti. “Çözüm Süreci”’nin maskesi düşerken HDP’deki milletvekilliği aday adaylığını sonlandırdığı gibi o dönemde de terör örgütü PKK’nın eylemlerini sert şekilde lanetlemiştir.

15 Kasım’da Taksim İstiklal Caddesinde gerçekleşen hain terör saldırısını, faillerini ve destekçilerini lanetleyen bildiriye de adını yazan Dr. Haydar Dulkadiroğlu üzerinden “HDP’den istifa edip BBP’ye geçti” şeklindeki karalama ve yalan haber olarak servis edilerek Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun emaneti partimize iftira atıldığını görmekteyiz.

10 yıllık bir dosyanın tozlu raflardan indirilmesi suretiyle gerçekleştirilen bu eylemin de bir karalama ve linç girişimi olduğu bilinmelidir. Zamanlaması da manidardır. Olayın asıl hedefinin şahsım olduğu da oldukça aşikardır. Büyük Birlik Partisi İstanbul ve Trabzon Teşkilatı olarak yapılanmamızın giderek güçlendiği şu günlere denk getirilmesi de manidardır. Şunu bir kez daha net olarak ifade etmemiz gerekiyor; sayın Dr. Haydar Dulkadiroğlu’nun partimizde bir üyelik kaydı ve resmi ilişkisi bulunmamaktadır. Buna karşın, Selahattin Demirtaş’ı kahve içmeye davet edenlere sessiz kalanlar bugün iftira haberlerle şahsımı ve partimiz tüzel kişiliğini zan altında bırakacak şekilde imalara yer vermesi de oldukça düşündürücüdür. Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici’nin dediği gibi “HDP, PKK’nın partisidir. Selahattin Demirtaş bir teröristtir.”

Yaşanan bu gelişmeyi “meyve veren ağaç taşlanır” misali yorumluyor ve hiçbir haksızlığa karşı sessiz kalmayacağımızı siz değerli kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Biz, Büyük Birlik Partisi olarak Türkiye’nin köklü siyasi geçmişe sahip, kurumsal partilerinden birisiyiz. Bizi, basit ve çirkin karalama kampanyalarına alet etmek isteyenler dün oldukları gibi bugün ve yarın da hüsrana uğrayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dursun Çağlayan

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı

İstanbul İl Başkanı